Miltä syksy tuoksuu? Pudonneilta lehdiltä, märältä nurmikolta, kipakalta aamupakkaselta ja syysauringon säteiltä.
Tai vaihtoehtoisesti..
Vaihdatteko te tuoksua vuodenajan mukaan? Minä taidan tehdä niin, varsinaisesti sitä itse edes tiedostaen. Kesän ajan olin Escadan Taj Sunsetin suurkuluttaja. Kyseinen tuoksu oli todellinen kesätuoksu, raikas mutta eksoottinen, aurinkoinen ja energinen. Jotakin kuitenkin tapahtui siinä kohtaa, kun ilmat kylmenivät. Palasin kellojen mukana talviaikaan ja tuoksuksi vaihtui Lancomen Hypnose Senses. Naisellinen mutta arkeenkin sopiva tuoksu on tuttu ja turvallinen, ja ehdottomasti kaikkien aikojen lempparini.
Uusi hajuvesi rokottaa lompakkoon melko isonkin arven ja siksi luokseni rantautuvat tuoksut ovat usein lahjoja sukulaisilta tai Matilta. Itse saan lähinnä ahdistus- ja aivastuskohtauksia jos eksyn tuoksuttelemaan useita kymmeniä tuoksuja kerralla tavaratalojen kosmetiikkaosastoille.
Teille, joilla uusi syystuoksu tai lahjaidea on vielä hakusessa, ajattelin vinkata parista tuotteesta, joihin oma nenäni on viimeaikoina mieltynyt. Guccin Guiltyyn olen tutustunut vasta lähiaikoina, mutta sen mandariinimaiset vivahteet ja syreenin tuoksu sopivat omaan nokkaani kuin nenä päähän. Ruusut, liljat ja kielot sopivat kukkaislapsille, joita Dolce & Gabbanan Rose the One– tuoksu, varmasti miellyttää.
Miltä teidän syksynne tänä vuonna tuoksuu? ♥





