Matti: ”Muruuu, Muruuu, Muruuu!!”
Noora (lähdössä juuri Makuuniin ulko-ovella): ”No mitä kulta?”
Matti: ”Muru!”
Noora: ”No kuulin, kuulin! Mitäh?!”
Matti: ”Niin, että ota Muru sieltä!”
Noora: ”Häh?”
Matti: ”No se leffa, FURY!”
Aaa oke. Jo hetken ehdinkin ihmetellä, että mikä ihmeen muruttelu-kohtaus Matille iski. Mulla meni vaan murut ja furyt sekaisin. Kannattaisi varmaankin joskus pestä korvansa.
Anyways. Viikonloppuumme on kuulunut myös valtaisan leffaläjän läpikäyminen.
Näillä mentiin.
1 SEX TAPE
Okei. Ei kovin hyvä. Cameron Diaz on yksi suosikkikomedienneistani, mutta en muista naurahtaneeni ääneen leffan aikana kuin kerran tai pari ja Matti lopetti leffan katsomisen ensimmäisen vartin jälkeen. Missä ovat ne sellaiset komediat, joille sai kikattaa oikein kunnolla? Drew Barrymoren ja Adam Sandlerin Blended on yksi monista viimeaikoina katsomistani komedioista, ja se oli huikean hauska. Aivan mahtava. Eli nappaa Makuunista mukaasi mieluummin se kuin Sex Tape. Tässä leffassa oli tosin yksi tärkeä opetus: mieti kahdesti ennen kuin synkronoit koneesi pilven kautta.
2 FURY
Nukahdin. Sori. No comments.
3 INTERSTELLAR
Kaukana ovat ne ajat, kun ah-niin-ihanan-komean-kuuma Matthew McConaughey nauratti naisia hömppäkomedioissa. Tämä karski ja karismaattinen (ai tajusitte jo, että fanitan Matthewta?! :D) näyttelijä on tässäkin leffassa aivan huikaisevan hyvä (ja komea..). Leffan juoni hämmensi mut aluksi niin, että kesti aikansa ennen kuin pääsin kartalle, mutta en muista koska olisin viimeksi nähnyt elokuvan, joka olisi jälkikäteenkin jäänyt mietityttämään niin paljon kuin tämä. Kyse ei ole pelkästä avaruusseikkailusta, tätä leffaa on ollut tekemässä varmasti joukko neroja. Ja olisin tykännyt tästä leffasta vaikka Matthew ei olisikaan ollut niin komea. Ettäs tiedätte.
4 MIELENSÄPAHOITTAJA
Kyllä Norppa niin mielensä pahoitti, kun tajusi, että tätä leffaa ei olisi kannattanut katsoa maskarat ripsillä. Niin minä siinä sitten vollotin, kun lopputekstit rullasivat, vaikka alun perin luulinkin, että kyseessä on komediallinen pätkä. Oli se toki sitäkin, hetkittäin, mutta ennen kaikkea Mielensäpahoittaja liikutti, laittoi ajattelemaan ja sai minut kovin tunteelliseksi. En tiedä iskikö minuun vaari-ikävä vai mikä, mutta karvalakkinen miekkonen oli varsin valloittava ja puhutteleva. Leffan jälkeen teki mieli keittää kupillinen kunnon Saludoa, hakea Suomen kuvalehti kaupasta ja katsoa puoliysin uutiset.
+ 5 TITANIC
Lauantai-illan kruunasi todellinen bonusleffa. Sanomattakin on selvää, että Titanic oli viikonlopun leffaputkemme huipennus. Joka kerta Titanicia katsoessani huomaan toivovani, että josko se tällä kerralla ehtisikin väistää jäävuoren ja josko tällä kertaa Jack heräisikin, kun Rose kertoo pelastajien tulevan. Mä en ikinä opi. Ja aina mä vollotan.
Leffakimaramme jatkukoon pääsiäisenä! Mitä hyviä pätkiä olet viime aikoina nähnyt?
Our weekend was all about the movies! Have you seen any of these newbies?








