Uitetut koirat

CURIOUSER & CURIOUSER | Yleinen

Sadepäivän ehdoton asuste on ylimääräisellä energialla ladattu Eppu, joka jaksaisi painaa ulkona rankkasateessakin vaikka kuinka kauan. Kun mami kerta jättää päiväks yksin kotiin, niin totta kai maksetaan samalla mitalla takasin ja nautitaan sateesta oikein kunnolla.

Heti hyvänä kakkosena sadepäiväasusteiden listauksessa tulee mun uusi sadetakkini. Tai ei se nyt sadetakki ole, tollasta kivaa tuulitakkiainesta vahvempaa vedenpitävää materiaalia, joka ei kuitenkaan ime vettä kuin sieni. Hankin takin Nelly.comin bikinisuunnittelukilpailun voitosta saadulla lahjakortilla, mutta eipä takilla muutenkaan olisi hintaa ollut kuin 16,95€. Olihan niissä lapsuuden ankannokka sadeviitoissakin tunnelmaa, mutta ehkä toi päällä tätä sateessa seisojaa ei kuitenkaan luulla kanssalenkkeilijöiden toimesta hulluksi.





Epun lisäksi ulkoilutin tänään ensimmäistä kertaa herra ja rouva Conversea, ja pahimmat pelkoni toteutuivat, kun alkoi satamaan. Joo, hetihän ne kurastu. Nou hätä. Tämä vain oli se syy, miksi kankaiset Converset on mun osalta jääny kauppoihin. Noista lika lähti leikiten.

Takin alta pilkottaa Onlyn pitkahihainen raitatakkipusero, joka soveltuu kotilöllöttelyyn sadepäivänä kuin nenä päähän. Kaulanlämmittemenä käytin tänään Roosalta synttärilahjaksi saatua Backstagen (Aleksi 13) huivia. Voiko noista hapsuista olla tykkäämättä?! :)

Eka työpäiväkin oli ja meni. Ja menikin oikein mukavasti. Ensinnäkin kahden kahvitauolla huomasin, että teidän joukko oli yhtäkkiä kasvanut nnniiiinnnn paljon, että tänään käynnistetäänkin kullanmurut sitten arvonta! BB:tä ja arvontaa samana iltana, what a night! ;) Teen arvonnasta vielä erillisen postauksen TÄNÄÄN. Toiseksi, oli kiva nähä taas työporukka ja päästä taas hommiin! Arki. Parasta. Vielä, kun saisin maajussini tänään kotiin, ni sit ois kyllä aika bueno ;)

Epulta märkä sadepyrähdys tervetulotoivotuksena uusille lukijoille! ;)


Posted in Yleinen by Bella.