Kukkiva kevät

CURIOUSER & CURIOUSER | Yleinen

Keltaiset tulppaanit olohuoneen pöydällä muotilehtipinon vieressä luokitellaan merkiksi keväästä. Kauniit tulppaanit hohtavat kevättä ympärilleen, ja television sijasta olenkin jo parina iltana löytänyt itseni tuijottelemasta tuota aurinkoista kevätkimppua. Suosittelen lämpimästi. Laita vaikka avopuoliso asialle; eikös huomenna ole naistenpäivä ;)

Ajattelin, että mitä keväisempi ympäristöni on, sitä aurinkoisemmaksi mielenikin kirkastuisi. Niinpä kaivoin talven jäljiltä kasan kevätvaatteita esille (osa tosin on ollut talvikäytössäkin), ja tottahan toki, tällä kertaa keskitytään asukokonaisuuksien kukittamiseen.

Mainitsinkin jo taannoin, että tuo Salkkari-Paula-tunika (jep, hänen yltään tuollaisen olen bongannut) on jäänyt aivan liian vähälle käytölle. Siinä seikkailevat värit ovat omaan mieleeni hieman liian voimakkaat, ja luulenkin, että sieltä ruudun toiselta puolelta löytyy muitakin, jotka välillä hieman arkailevat printtien käyttöä. Ongelmaamme löytyy ratkaisu ;)

Neutraalit värit tehosteikkaan printin ympärillä hillitsevät sitä hieman; suosittelen kuitenkin valitsemaan yksiväristen vaatekappaleiden tai asusteiden värisävyt printistä. Näin et eksy kovin kauas alkuperäisestä värimaailmasta. Kun pukeudun noinkin räikeään printtiin, jätän yleensä korujen käytön vähemmälle. Simppeli kaulakoru sopii tosin ruusujen rinnalle.

Kissaeläinkuosien suurena kuluttajana, joudun välillä hieman pähkäilemään myös sitä, onko täplikkyyteni ylilyönti ja sopiiko se esimerkiksi toimistotyöläisen ylle. Kissaprintti toimii kuten kukkasetkin; varmin valinta on valita kissaprintin kaveriksi pelkistettyä mustaa.

Tämä ajattelumalli toimii toki toisinkin päin. Kun vaatteet eivät itsessään ole väriltään sateenkaaren veroisia, voi asusteilla leikitellä, mutta jälleen on hyvä pysyä samankaltaisessa värimaailmassa. Nettisurffailujen pohjalta ja tämän kevään trendeihin tutustuneena, täytyy kylläkin todeta, että kevät näyttää koostuvan koko väriympyrästä. Sinistä, punaista, vihreää ja keltaista. Rohkein käyttää kaikki yhdessä asukokonaisuudessa.

Anna kuitenkin välillä itsesi kukkia. Kauniit kukkamekot ovat katseenvangitsijoita eikä niitä toki ole tarkoitus peittää piiloon. Keräät taatusti iloisia hymyjä ja mieltä virkistäviä kohteliaisuuksia, kun työpaikan tai koulun käytävillä liitelet kaunis hymy huulilla, kukkamekossasi.




Posted in Yleinen by Bella.