Vaikka tässä blogissa uusia vaatteita putkahteleekin esiin alennusmyyntipussukoista ja kirpparikäyntien seurauksena, on asioita, jotka pysyvät postauksesta toiseen samoina. Ja ne kaverukset asustavat kaikki samassa paikassa. Meikkipussissani.
Lukijani ehdotti, että tekisin postauksen siitä, mitä meikkejä käytän ja miten Nooran arkimeikki syntyy. Olen oikeastaan vasta-alkaja meikkauksen parissa. Aloitin päivittäisen meikkaamisen vasta lukiossa, ja luomiväreihin ja muihin ”hienouksiin” tutustuin vasta pari vuotta sitten. Eli toisin sanoen, en ole expertti. Mutta näillä taidoilla ja välineillä on ihan mukavasti pärjätty tähän asti. Samalla esittelyyn pääsevät omat lemppari kosmetiikkatuotteeni, joista myös olette minulta kyselleet. :)
1. On äärimmäisen tärkeää, että kasvojen iho on mahdollisimman hyvässä kunnossa ennen meikkauksen aloittamista. Kosteusvoide on mun salainen aseeni, jonka merkitys astuu esiin varsinkin näin talvisin. Itse käytän kosteusvoidetta aamuin illoin, ennen meikkaamista ja meikin poiston jälkeen.
Uusin meikkipussini asukas löytyi alennuskorista Löytötexistä viime viikolla hintaa 2,60 €. Ihastuin peitevoiteeseen kuitenkin välittömästi, ja käytänkin sitä lähinnä tummien silmänalusien peittämiseen sekä otsan ongelmakohdille.
Lumenen C-vitamiinia ja ”hehkua” sisältävä meikkivoide on tuttu ja turvallinen meikkivoidevalinta. Heleyttävän meikkivoiteen sävyä vaihtelen kuitenkin vuodenaikojen mukaan. Tummenpi sävy on täydellinen ruskettuneelle iholle, tällä hetkellä on kuitenkin käytössä sävy nro 3. Levittyy tasaisesti, eikä pakkuunnu.
Maybellinen irtopuuteri on majaillut luonani jo kauan. Mistä tätä puuteria oikein tulee?! :D Tuote on ollut äärimmäisen riittoisa, joten en edes tiedä onko kyseistä tuotetta enää Maybellinen valikoimissa. Toivottavasti, sillä meikkipussiini jää armoton vaje, mikäli tuote joskus loppuu.. Puuterin levittämiseen käytän erillistä sutia.
Välillä intoudun leikkimään myös väreillä. Luomivärit ovat hauska keino tuoda pientä säihkettä silmiin, vaikka itse usein turvaudunkin vain helmiäissävyihin. Lempiluomivärini on vaalea (valitan, mutta paletista on tuotemerkki hävinnyt..), ja bilemeikkiä tehtäessä saatan lisätä pienen ripauksen tummempaa väriä vaalean seuraksi.
Lumenen Natural Code Chubby Eye linerilla saa helposti vahvat, mutta luonnolliset rajaukset tehtyä. Heräteostos, joka on ehdottomasti kannattanut.
Olen monesti hehkuttanut teille, miten loistavan ripsarin löysin, tosin hieman yllättävästä paikasta. Tilasin ensimmäisen kerran Nyxin kosmetiikkaa Nelly.comista käyttäessäni bikinivoittolahjakorttia nettikaupan tuotteisiin. Doll Eye Mascara on edullista (n. 10 €), riittoisaa, ja näyttävän lopputuloksen saa aikaiseksi parilla kerroksella. Kyseistä tuotetta on saatavilla myös vedenkestävänä, ja näin ”herkkäsilmäisenä” voin todeta, että tuote soveltuu myös meille herkemmille tyypeille ;)
No lipstick for me, thanks. En osaa käyttää huulipunia, ja varsinkin talvella huuleni ovat usein niin rohtuneet, että huulipuna jäisi vain rumasti möykyille huuliini. Talvet pelastaa kuitenkin Bepanthen. Pehmentää huulia ja antaa niille kivaa kiiltoa.





