Couldn’t live without

CURIOUSER & CURIOUSER | Yleinen

Bloggaaja ystäväiseni Laapa haastoi minut esittelemään vaatekaappini 10 mieluisinta vaatetta – 10 things I couldn’t live without ;) Ja samalla saatte yliannostuksen tuota H&M:n ruskeaa ihanaista laukkua, jonka bongasin tänään kyseisen nettikaupan uutuuksista. Eikö olekin syötävän hyvännäköinen?!

Uskoisin, että moni lukija siellä ruudun toisella puolella ei yhtään kummaksu tätä mun ykköskohtaa. Kasa Gina Tricotin perustoppeja (,joista en nyt napannut kuvaa, sillä osa on teillä tietämättömillä, osa pyykkikopassa, ja kaksi päällä :D). Kyllä vain, niitä 9,90 euroa maksavia toppeja, joita löytyy Ginasta kuin Ginasta yleensä siitä kassojen lähettyviltä kaikissa sateenkaaren väreissä. Ensimmäiset Gina-toppini ostin silloin, kun GT rantautui Tampereen Koskikeskukseen, ja believe it or not, kaksi mustaa toppia on tuolta ostosreissulta edelleenkin käytössä. Ne ei veny eikä vanu käytössä eikä pesussa. Mulla on ihan suorastaan alaston olo, jos mun asukokonaisuuden peruskivenä ei ole Ginan toppi. Ehkä oudoin riippuvuus ikinä. :D Ja korostan, että tarkoitan nimen omaan niitä pitkiä toppeja, ne lyhkäset onkin sitten ihan oma lukunsa.

Huomasitteko, että ulkona oli taas -30 astetta pakkasta tänä aamuna. Niinpä. En selittele kohtaa kaksi yhtään tän enempää (H&M alunperin, kirpparilta 7€).

Ginan neuletakkien kohdalla voisin raapustella samanlaisen romaanin kuin mitä kirjoittelin tuonne kohtaan yksi. Nämä ovat niitä päiviä varten, kun mikään ei näytä hyvältä, ulkona on kylmä ja viima jäädyttää naamasi työmatkan aikana. Kun käperryt neuletakin uumeniin, kaikki tuollainen unohtuu. On ne vaan niin ihania. Ja mikä parasta, näitä bongailee äärimmäisen usein Ginan aleista puoleen hintaan /n. 13€!!).

Nyt joku varmaankin pitää minua kovin itserakkaana (ja omakehu haisee vai miten se meni..?), mutta toki listaan nuo ensi kesän kuumimmat biksut myös tänne. Nämä bikinit on mulle tosi tärkeät, niiden suunnittelemiseen ja kisan voittamiseen liittyy ihania muistoja, ja mikä parasta, kesä on jo pian täällä ja pääsen testailemaan näitä Tampereen hiekkarannoille! ;)

Vaikka tämän haasteen tarkoituksena taisikin olla vain vaatekappaleiden esitteleminen, minun on pakko liittää tähän listaan myös rakkaat Converseni. Kesä tule jo! Huippulöytö Nellyltä biksukisalahjakortilla, eikä kengille jäänyt alennusten jälkeen hintaa kuin 50€. Näitä kenkiä yritän vaalia lapsenlapsilleni asti ;) Ne varmaan arvostaa näitä kauheesti :D (+tähän kenkäkategoriakohtaan haluaisin lisätä ne Roosan hommaamat Ed-Hardyn kumpparit <3)

Hupparit ovat salainen aseeni leppoisiin sunnuntaipäiviin, kun edustustehtävät ovat vähissä ja meininkin on muutenkin let’s go. Tämä huppari löytyi hieman yli kympin hintaan Spiritin -70 prosentin joulualeista, ja arvatkaapas mihin kohtaan siinä tykästyin ensiksi. Jep, bling blingeihin ;)

Ginan kultaneule on uudehkoin tämän listan tuotteista. Palkitsin itseni tällä puserolla radikaalin vaatekaappi-inventaarion jälkeen, ja olen jo lukuisina aamuina turvautunut tähän säihkyvään pusakkaan. Paita on takaa hieman pidempi, ja soveltuu meille vilukissoillekin loistavasti.

Te, jotka olette pidempään seuranneet Curiouser & Curiouser-blogia olette varmaankin huomanneet, että mekkoja ei ylläni juurikaan varsinkaan arkisin nähdä. Tämä Vero Modan pussukkamekko on kuitenkin maailman mukavimmista mekoista yksi, ja sopii niin töihin kuin kotona löffäilyynkin.

En ole enää ollenkaan printti-ihminen. Joskus tosin olin, mutta nyt minusta on tullut hieman nirso printtivaatteiden suhteen. Ed Hardysta pidän silti, ja tiedän, että kyseinen merkki jakaa mielipiteitä ristiin rastiin, mutta esimerkiksi nämä topit saavat sydämeni sykkimään kerta toisensa jälkeen. Kauniita kuvioita ja ihania piirroksia. Lintu pohti juuri blogissaan, kuinka ihanaa väriä pinkki tuokaan asukokonaisuuksiin, ja hetkeksi itse jo säikähdinkin, että olin kaikki pinkit vaatteeni hävittänyt, mutta onneksi kaapista nyt vielä löytyy tuo yksi kaunotar kesäpäiviä piristämään.

Tähän on hyvä lopettaa tämä lista. Muorin tekemät villasukat. Maailman parhaat villasukat siis.

Haasteilen tällä kertaa….

hmmmm…

…en osaa päättää…

… mitäs jos tällä kertaa haasteen nappaisivatkin kaikki halukkaat. :)


Posted in Yleinen by Bella.